KBHB BIG 81
LISTEN LIVE
Rich Verschoor 12:21pm - 5:00pm
KBHB ON DEMAND
facebook


Class AA Boys All Tournament Team
photo courtesy of South Dakota Public Broadcasting
Class AA Boys All Tournament Team

Class AA All Tournament Teams Selected


Gary Matthews - March 19, 2018

UNDATED  - Five West River boys basketball players made the All-Tournament team as the Class AA Basketball Tournament wrapped up Saturday.

Dylan Pourier of Douglas was joined by Dylan and Kailleb Walton-Blanden of Rapid City Central and Cooper Bowman and Will Moore of Rapid City Stevens.

Rapid City Stevens placed third at the tournament by beating their cross-town rival Rapid City Central Saturday 59-49.

Cooper Bowman was also awarded the annual Spirit of Su Award. The Douglas Cheerleaders were given the Spirit of Six Award.

At the girls tournament, Elizabeth Schaefer of Rapid City Stevens was the lone West River player to make the All-Tournament team.

The Stevens girls brought home fifth place from the tournament, as they defeated Rapid City Central 47-30. Schaefer led the way for the Raiders in that game, scoring 15 points.

From South Dakota Public Broadcasting; here is the full list of the Class AA Boys All Tournament Team:

Diang Gatluak, SF Lincoln; Logan Uttecht, SF Washington; Jaron Zwagerman, OF O'Gorman; Dylan Pourier, Douglas; Dylan Hay & Kallieb Walton-Blanden, RC Central; Cooper Bowman & Will Moore, RC Stevens; Rex Ryken & Mattew Mors, Yankton; Ace Zorr & Brady VanHolland, Harrisburg.

And, the full Class AA Girls All Tournament Team:

Elizabeth Schaefer, RC Stevens; Emma Ronsinek, SF O'Gorman; Samiya Jami & Jade Cunningham, SF Washington; Trinity Law & Danica Kocer, Brandon Valley; Emma Osmundson & Morgan Hansen, SF Lincoln, Jeniah Ufgofsky & Sydney Halling, Harrisburg; Paiton Burckhard & Haylee Mork, Aberdeen Central.



kbhbradio.com
Phone number: 605-347-4455
E-mail: [email protected]
Address: 1612 Junction Avenue, Suite #1
Sturgis, SD 57785
  BIG 81 ON FACEBOOK
  WEATHER
  MARKET NEWS
.