KBHB BIG 81
LISTEN LIVE
Bob Looby 5:00am - 11:00am
KBHB ON DEMAND
facebook
CLOSINGS, CANCELLATIONS AND DELAYS

Mitchell wins State Class A Tennis Title
photo courtesy of South Dakota Public Broadcasting
Mitchell wins State Class A Tennis Title

Mitchell wins first ever girls state tennis title


Brian Haenchen and SDPB Sports - October 8, 2019

UNDATED - Mitchell High School won their first girls state tennis championship in history on Tuesday in Sioux Falls.

High School tennis became a sanctioned sport in South Dakota in 1973. Of it's history on the girls' side, the state champion has been a Rapid City or Sioux Falls school all but five times before this year.

Now that the sport has expanded to two classes, state champions could see more diversity in terms of geographic location in the state.

Here are full, final results:

TEAM SCORES: 1, Mitchell, 492.5; 2, Yankton, 484.5; 3, Aberdeen Roncalli, 390; 4, RC Christian, 359; 5, Milbank, 257.5; 6, Madison, 138.5; 7, Huron, 133; 8, Pierre T.F. Riggs, 119; 9, Lennox, 40.5; 10, Spearfish, 33.5;

11, Vermillion, 30.5.

SINGLES 
FLIGHT 1

Semifinals

1-Josephine Krajewski (YAN) def. 5-Halli Essington (MIL), 6-1, 6-4
2-Ella Hancock (RCH) def. 3-Kelsey Dahme (MIT), 6-1, 6-1
Placement matches

1st: 1-Josephine Krajewski (YAN) def. 2-Ella Hancock (RCH), 6-2, 4-6, 6-3
3rd: 3-Kelsey Dahme (MIT) def. 5-Halli Essington (MIL), 10-2
5th: 4-CC Graham (MAD) def. 6-Ellie Litzen (ABR), 10-7
FLIGHT 2

Semifinals

1-Maggie Schaefer (YAN) def. 4-Bridget Schneller (RCH), 6-1, 6-4
2-Atlanta Stahle (MIT) def. 3-Hallie Haskell (ABR), 6-2, 6-3
Placement matches

1st: 1-Maggie Schaefer (YAN) def. 2-Atlanta Stahle (MIT), 4-6, 6-3, 6-3
3rd: 4-Bridget Schneller (RCH) def. 3-Hallie Haskell (ABR), 10-6
5th: 6-Audrey Rubish (HUR) def. 5-Mya Maxwell (MAD), 10-2
FLIGHT 3

Semifinals

1-Abby Hanson (ABR) def. 5-Olivia Tennant (YAN), 7-5, 6-2
2-Olivia Huber (MIT) def. 3-Julia Anderson (RCH), 6-1, 6-1
Placement matches

1st: 2-Olivia Huber (MIT) def. 1-Abby Hanson (ABR), 4-6, 6-4, 6-2
3rd: 5-Olivia Tennant (YAN) def. 3-Julia Anderson (RCH), 10-6
5th: 4-Hattie Muellenbach (MIL) def. 7-Jocelyn Corrales (PIE), 10-4
FLIGHT 4

Semifinals

1-Paige Wagner (RCH) def. 4-Emma Kruger (MAD), 6-1, 6-2
2-Allison Schock (ABR) def. 3-Maddie Binder (YAN), 6-1, 6-1
Placement matches

1st: 2-Allison Schock (ABR) def. 1-Paige Wagner (RCH), 6-2, 6-4
3rd: 3-Maddie Binder (YAN) def. 4-Emma Kruger (MAD), 10-0
5th: 6-Kiersten Bathke (MIT) def. 5-Rhianna Welberg (MIL),10-8
FLIGHT 5

Semifinals

1-Ali Muller (ABR) def. 4-Jenna Johnson (MIL), 6-3, 6-3
3-Stacia Sherman (YAN) def. 2-Amber Moller (MIT), 6-2, 7-5
Placement matches

1st: 3-Stacia Sherman (YAN) def. 1-Ali Muller (ABR), 6-0, 3-6, 6-4
3rd: 2-Amber Moller (MIT) def. 4-Jenna Johnson (MIL), 11-9
5th: 11-Hannah Beckloff (RCH) def. 6-Caitlin Ott (PIE), 11-9
FLIGHT 6

Semifinals

1-Ashley Jones (MIT) def. 4-Jemini Cantalope (ABR), 6-7(4), 6-2, 6-1
2-Peyton Tramp (YAN) def. 3-Mia Shankle (RCH), 6-4, 7-6(5)
Placement matches

1st: 1-Ashley Jones (MIT) def. 2-Peyton Tramp (YAN), 6-0, 6-2
3rd: 3-Mia Shankle (RCH) def. 4-Jemini Cantalope (ABR), 10-8
5th: 9-Alexis Ninneman (MIL) def. 5-Gracie Zeeb (PIE), 10-5



kbhbradio.com
Phone number: 605-347-4455
E-mail: [email protected]
Address: 1612 Junction Avenue, Suite #1
Sturgis, SD 57785
  BIG 81 ON FACEBOOK
  WEATHER
  MARKET NEWS
.