KBHB BIG 81
LISTEN LIVE
KBHB Overnight Music Vault
12:00am - 5:00am
KBHB ON DEMAND
facebook
Closings, Cancellations and Delays

Basketball Scoreboard, February 1

Basketball Scoreboard, February 1

Saturday Night, February 1, South Dakota Prep Basketball Scoreboard


The Associated Press - February 1, 2020

UNDATED - Here is your Saturday Night, February 1, South Dakota High School Basketball Scoreboard:

BOYS PREP BASKETBALL

Aberdeen Christian 58, Hanson 41

Castlewood 62, Deubrook 53

Cheyenne-Eagle Butte 81, Stanley County 56

Douglas 69, Chadron, Neb. 42

Great Plains Lutheran 59, Langford 54

Harding County 66, New Underwood 46

Hemingford, Neb. 64, Edgemont 33

Herreid/Selby Area 78, Lemmon 67

Ipswich 75, Highmore-Harrold 43

Leola/Frederick 63, South Border, N.D. 29

Scottsbluff, Neb. 58, Rapid City Stevens 49

Sioux Falls O'Gorman 58, Brandon Valley 48

Sioux Valley 65, Huron 48

South Sioux City, Neb. 81, Sioux Falls Lincoln 46

Sully Buttes 46, Warner 38

Viborg-Hurley 50, Northwestern 39

Waverly-South Shore 58, Estelline/Hendricks 41

Wilmot 60, Sargent Central, N.D. 39

Wolsey-Wessington 63, Wessington Springs 48

Yankton 83, Pierre 56

Dakota Oyate Challenge=

Championship=

Marty Indian 60, Tiospa Zina Tribal 57

Fifth Place=

Lower Brule 66, Crazy Horse 27

Seventh Place=

Tiospaye Topa 71, Takini 36

Third Place=

Omaha Nation, Neb. 77, Flandreau Indian 67

DSU Classic=

Alcester-Hudson 34, Mitchell Christian 24

Andes Central/Dakota Christian 69, Freeman 51

Flandreau 62, Pine Ridge 53

Gayville-Volin 66, Iroquois 55

Hills-Beaver Creek, Minn. 65, Little Wound 56

Kimball/White Lake 51, Oldham-Ramona/Rutland 49

Menno 60, Wakpala 46

NEC/Dak-XII Conference Clash=

Dakota Valley 67, Clark/Willow Lake 53

Elk Point-Jefferson 56, Aberdeen Roncalli 50

Hamlin 61, West Central 54, OT

Lennox 74, Sisseton 53

Madison 78, Redfield 54

Milbank 55, Vermillion 53

Sioux Falls Christian 62, Groton Area 47

Tea Area 72, Britton-Hecla 59

Tri-Valley 71, Deuel 45

Webster 65, Canton 57

Worthington, Minn. 70, Dell Rapids 67, OT

 

GIRLS PREP BASKETBALL

Canistota 53, Platte-Geddes 46

Centerville 44, Aberdeen Christian 30

Chadron, Neb. 47, Douglas 31

Cheyenne-Eagle Butte 67, Stanley County 25

Edgemont 42, Hemingford, Neb. 38

Faulkton 80, Hitchcock-Tulare 48

Herreid/Selby Area 41, Lemmon 40

James Valley Christian 51, Lake Preston 43

Jones County 46, Bennett County 36

Kimball/White Lake 44, Avon 36

Lyman 59, Wall 41

Marshall, Minn. 76, Watertown 53

New Underwood 54, Harding County 31

Newell 55, Philip 54

Rapid City Central 65, Rapid City Stevens 43

Rapid City Christian 58, Timber Lake 38

Rapid City Stevens 65, Scottsbluff, Neb. 43

Sargent Central, N.D. 48, Wilmot 33

Scotland 51, Freeman Academy/Marion 15

South Border, N.D. 46, Leola/Frederick 30

Waverly-South Shore 53, Estelline/Hendricks 43

Wolsey-Wessington 50, Wessington Springs 31

Big East Conference Tournament=

Championship=

McCook Central/Montrose 76, Flandreau 54

Fifth Place=

Sioux Valley 53, Baltic 38

Seventh Place=

Parker 49, Chester 30

Third Place=

Garretson 46, Beresford 37

Dakota Oyate Challenge=

Championship=

Lower Brule 46, Marty Indian 35

Fifth Place=

Omaha Nation, Neb. 74, Crazy Horse 45

Seventh Place=

Takini 53, Tiospaye Topa 33

Third Place=

Flandreau Indian 53, Tiospa Zina Tribal 43

Hanson Corn Palace Classic=

Hanson 52, Mitchell Christian 19

___



kbhbradio.com
Phone number: 605-347-4455
E-mail: [email protected]
Address: 1612 Junction Avenue, Suite #1
Sturgis, SD 57785
  BIG 81 ON FACEBOOK
  WEATHER
  MARKET NEWS
.