KBHB BIG 81
LISTEN LIVE
KBHB Music Vault 4:00pm - 11:59pm
KBHB ON DEMAND
facebook

State Tennis Boys Wraps Up
courtesy photo from South Dakota Public Broadcasting.
State Tennis Boys Wraps Up

Sioux Falls Lincoln wins State Tennis Tournament


Sports Staff - May 18, 2019

SIOUX FALLS, S.D. - The Sioux Falls Lincoln Patriots captured the South Dakota Boys Tennis Tournament team title Saturday.

The Patriots finished with 689 points. Sioux Falls O'Gorman was second with 613 points and Rapid City Stevens finished a strong third with 395.

Dawson Segrist was the lone Rapid City Stevens player in the championship rounds and finished second after losing to Rahul Giri of Lincoln in Flight 3.

Segrist, with his partner J. Pfingston also finished second in Flight 1 doubles.

Here are complete results from Saturday's round:

TEAM STANDINGS: 1, Lincoln, 689; 2, O'Gorman, 613; 3, RC Stevens, 395; 4, Washington, 376.5; 5, Brandon Valley, 376; 6, Yankton, 371; 7, Mitchell, 254; 8, Roosevelt, 234; 9, Pierre T.F. Riggs, 203; 10, Aberdeen Roncalli, 196.5; 11, Aberdeen Central, 175.5; 12, Huron, 175; 13, Watertown, 147; 14, SF Christian, 137; 15, RC Christian, 132; 16, Brookings, 116; 17, Lennox, 108; 18, Harrisburg, 87; 19, St. Thomas More, 29; 20, Madison, 17; 21, Spearfish, 9; 22, RC Central, 6; t-23, Milbank, Vermillion, 0

FLIGHT 1
1st: 1-Sam Dobbs (SFL) def. 2-Cade Damgaard (SFO) 6-2,6-4
3rd: 3-Jamison Pfingston (RCS) def. 4-Tory Shafer (SFW), 10-4
5th: 5-Aiden Nguyen (SFR) def. 7-Joseph Goetz (ABR), 10-5
7th: 9-Jace Wernsmann (PIR) def. 18-Tyler Plank (LEN), 10-6

FLIGHT 2
1st: 2-Gage Gohl (SFL) def. 1-Wil McDowell (SFO), 6-4, 6-2
3rd: 4-Michael Tang (RCS) def. 3-Chris Harris (SFW), 10-6
5th: 5-Michael Frick (YAN) def. 11-Luke Reierson (ABC), 11-9
7th: 6-Carson Mork (BRV) def. 8-Ryan Bergeson (MIT), 10-4

FLIGHT 3
1st: 1-Rahul Giri (SFL) def. 2-Dawson Segrist (RCS), 6-0,6-3
3rd: 5-Michael Yousef (SFO) def. 3-Davis Shafer (SFW), 10-6
5th: 8-Gray Imbery (ABR) def. 11-Gabe Goetz (ABC), 10-6
7th: 9-Isaac Klimisch (YAN) def. 7-Jacob Frantzen (BRV), 10-8

FLIGHT 4
1st: 2-Zach Ridl (SFO) def. 4-Cole Sawatzke (YAN), 6-4,6-2
3rd: 3-Evan Talcott (BRV) def. 1-Landon DeBoer (SFL), 10-8
5th: 5-Noah Morgans (SFW) def. 6-Macon Larson (MIT), 10-6
7th: 11-Christian Mueller (RCS) def. 13-Nick Tschudy (HAR), 10-2

FLIGHT 5
1st: 1-Rocky McKenzie (SFL) def. 3-Kade Moffitt (SFO), 6-1,6-1
3rd: 2-Gage Becker (YAN) def. 5-Grant Judson (PIR), 10-7
5th: 9-Andrew Hanson (BRV) def. 6-Clayton Poppenga (SFW), 10-8
7th: 15-Carter Cameron (SFR) def. 8-Zach Gonsor (ABC), 10-7

FLIGHT 6
1st: 1-Gavin Schmit (SFL) def. 3-Gabe Dally (SFO), 6-0,6-1
3rd: 2-Nick Gregoire (YAN) def. 4-Luke Leingang (PIR), 10-5
5th: 5-Landon Kocer (BRV) def. 11-Mark Mahowald (WTN), 10-47th: 6-Tyler Loecker (MIT) def. 13-Nolan Rehorst (RCS), 11-9


DOUBLES

FLIGHT 1
Semifinals
1-S. Dobbs/G. Gohl (SFL) def. 4-J. Pfingston/D. Segrist (RCS), 2-6,6-2,6-2
2-C. Damgaard/W. McDowell (SFO) def. 3-T. Shafer/C. Harris (SFW), 7-6(3),7-5
Placement matches
1st: 1-SFL def. 2-SFO, 6-4,7-6(5)
3rd: 4-J. Pfingston/D. Segrist (RCS) def. 3-T. Shafer/C. Harris (SFW), 10-3
5th: 5-M. Schmitz/C. Mork (BRV) def. 10-A. Nguyen/D. Rupp (SFR), 10-7
7th: 7-S. Mooney/M. Frick (YAN) def. 12-J. Dobbs/M. Ardry (BRO), 10-5

FLIGHT 2
1st: 3-M. Yousef/Z. Ridl (SFO) def. 4-J. Frantzen/E. Talcott (BRV), 7-6(2),6-0
3rd: 2-R. Giri/L. DeBoer (SFL) def. 1-D. Shafer/N. Morgans (SFW), 10-7
5th: 7-M. Tang/M. Riker (RCS) def. 5-E. Dah/E. Kalu (HRN), 10-6
7th: 9-M. Hanson/G. Judson (PIR) def. 14-G. Imbery/M. Fahrni (ABR), 10-8

FLIGHT 3
1st: 1-R. McKenzie/G. Schmit (SFL) def. 3-G. Becker/N. Gregoire (YAN), 7-5,6-1
3rd: 5-K. Moffitt/G. Dally (SFO) def. 2-A. Hanson/D. Johnson (BRV), 10-7
5th: 4-M. Larson/B. Helleloid (MIT) def. 11-C. Harmelink/E. Prins (SFC), 10-5
7th: 6-R. Puterbaugh/M. Sher Say (HRN) def. 12-A. Tennant/L. Wilkinson (ABC), 10-8



kbhbradio.com
Phone number: 605-347-4455
E-mail: [email protected]
Address: 1612 Junction Avenue, Suite #1
Sturgis, SD 57785
  BIG 81 ON FACEBOOK
  WEATHER
  MARKET NEWS
.