KBHB BIG 81
LISTEN LIVE
Music Vault 2:05pm - 3:29pm
KBHB ON DEMAND
facebook
Closings, Cancellations and Delays

Basketball Scoreboard

Basketball Scoreboard

Friday Night, December 13, Prep Basketball Scoreboard


The Associated Press & Sports Staff - December 14, 2019

UNDATED - Here is your Friday Night, December 13, prep basketball scoreboard:

BOYS PREP BASKETBALL=

Aberdeen Central 79, Brookings 64

Arlington 61, Florence/Henry 39

Baltic 50, Beresford 32

Burke 63, Scotland 24

Canistota-Freeman 73, Centerville 27

Canton 67, Elk Point-Jefferson 59

Castlewood 65, Deuel 52

Crazy Horse 39, Dupree 34

Crow Creek 66, Flandreau Indian 47

Custer 67, Newcastle, Wyo. 53

Dell Rapids 57, Colman-Egan 45

Dell Rapids 84, West Central 59

Flandreau 71, Chester 31

Freeman Academy/Marion 56, Alcester-Hudson 42

Hanson 65, Ethan 48

Harding County 71, Newell 26

Harrisburg 68, Pierre 61

Iroquois 62, Mitchell 44

Langford 61, Leola/Frederick 14

Little Wound 77, St. Francis Indian 64

Mt. Vernon/Plankinton 63, Gregory 57

New Underwood 62, Edgemont 21

Oelrichs 70, Lead-Deadwood 57

Sioux Falls Lincoln 61, O Gorman 39

Sioux Falls Lincoln 61, Watertown 39

Sioux Falls Roosevelt 52, Sioux Falls O'Gorman 47

St. Thomas More 66, Chamberlain 52

Timber Lake 41, Lemmon 32

Tiospa Zina Tribal 76, Hamlin 47

Vermillion 74, Bon Homme 22

Viborg-Hurley 83, Freeman 29

Wakpala 76, Takini 32

Waubay/Summit 56, Milbank 52

White River 75, Jones County 48

Wilmot 57, Waverly-South Shore 50

Winner 62, Wagner 28

Yankton 77, Spearfish 48

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aberdeen Central 48, Brookings 40

Alcester-Hudson 42, Freeman Academy/Marion 7

Arlington 70, Florence/Henry 63

Avon 70, Marty Indian 40

Beresford 57, Baltic 17

Colman-Egan 56, Dell Rapids St. Mary 43

DeSmet 41, Estelline/Hendricks 24

Deubrook 66, Oldham-Ramona/Rutland 8

Dupree 81, Crazy Horse 33

Elk Point-Jefferson 40, Canton 16

Flandreau 63, Chester 28

Great Plains Lutheran 49, Evergreen Lutheran, Wash. 16

Hamlin 68, Tiospaye Topa 13

Harrisburg 59, Pierre 41

Hill City 58, Belle Fourche 31

Kimball/White Lake 46, Burke 42

Langford 61, Leola/Frederick 19

Lennox 54, Sioux Falls Christian 36

Lyman 56, Stanley County 20

Newell 64, Harding County 47

Rapid City Stevens 44, Brandon Valley 31

Sioux Falls Lincoln 56, Watertown 48

Sioux Falls O'Gorman 64, Sioux Falls Roosevelt 31

Timber Lake 48, Lemmon 45

Todd County 60, Valentine, Neb. 44

Waubay/Summit 57, Milbank 19

Waverly-South Shore 57, Wilmot 35

Yankton 51, Spearfish 36

WYOMING SCOREBOARD:

BOYS PREP BASKETBALL=

Custer, S.D. 67, Newcastle 53

Bridger Valley Tournament=

Mountain View 55, Cokeville 51

Mountain View 69, Wind River 32

Burns Classic=

Lingle-Fort Laramie 44, Little Snake River 40

Pine Bluffs 53, Wyoming Indian 41

Pine Bluffs 72, Moorcroft 31

Saratoga 65, Southeast 57

Southeast 54, Shoshoni 38

Wheatland 65, Moorcroft 23

Carbon County Classic=

Encampment 61, Dubois 41

Encampment 81, Meeteetse 33

Hanna-Elk Mountain 54, Hayden, Colo. 50

Hayden, Colo. 52, Rock River 30

St. Stephens 60, Hanna-Elk Mountain 58

St. Stephens 84, Rock River 54

Casper Invite=

Casper Natrona 63, Rock Springs 45

Cheyenne Central 74, Green River 38

Cheyenne East 67, Rock Springs 44

Cheyenne South 58, Riverton 40

Laramie 67, Jackson Hole 47

Sheridan 75, Casper Kelly Walsh 63

East-West Classic=

Buffalo 63, Powell 57

Lander 68, Buffalo 58

Powell 65, Douglas 51

Rawlins 62, Lovell 61, OT

Gillete Tournament=

Campbell County 62, Evanston 51

Scottsbluff, Neb. 68, Cody 48

Thunder Basin 78, Rapid City Central, S.D. 66

Preston Classic=

Consolation Semifinal=

Green Canyon, Utah 70, Star Valley 49

Upton Tournament=

Consolation Semifinal=

Hulett 63, Arvada-Clearmont 30

Ten Sleep 43, Midwest 31

First Round=

Riverside 42, Midwest 24

Sundance 56, Arvada-Clearmont 38

Tongue River 80, Hulett 35

Upton 70, Ten Sleep 25

Semifinal=

Sundance 65, Tongue River 36

Upton 60, Riverside 28

Wright Coal Miner's Classic=

Kaycee 42, Greybull 37

Kaycee 62, Glenrock 50

Lusk 56, Wright 30

Rocky Mountain 68, Big Horn 51

Rocky Mountain 74, Glenrock 29

Thermopolis 53, Big Horn 47

Thermopolis 69, Wright 17

GIRLS PREP BASKETBALL=

Rich County, Utah 55, Lyman 45

Bridger Valley Tournament=

Cokeville 66, Mountain View 60, 2OT

Mountain View 52, Farson-Eden 44

Burns Classic=

Burns 38, Wyoming Indian 35

Burns 40, Shoshoni 33

Lingle-Fort Laramie 53, Saratoga 51, OT

Little Snake River 49, Lingle-Fort Laramie 42

Pine Bluffs 38, Wyoming Indian 35

Pine Bluffs 47, Moorcroft 32

Southeast 26, Shoshoni 19

Wheatland 59, Moorcroft 42

Carbon County Classic=

Encampment 47, Meeteetse 21

Hanna-Elk Mountain 40, Hayden, Colo. 37

Hanna-Elk Mountain 45, St. Stephens 36

Rock River 54, St. Stephens 45

East-West Classic=

Buffalo 63, Pinedale 40

Buffalo 67, Powell 25

Douglas 70, Lander 29

Douglas 80, Lovell 28

Lander 55, Rawlins 39

Rawlins 46, Powell 20

Gillette Tournament=

Scottsbluff, Neb. 52, Cody 44

Thunder Basin 70, Rapid City Central, S.D. 34

Glenrock Herder Classic=

Glenrock 29, Greybull 21

Greybull 48, Wright 26

Lusk 46, Big Horn 32

Rocky Mountain 56, Glenrock 23

Rocky Mountain 56, Wright 17

Strannigan Classic=

Casper Kelly Walsh 49, Laramie 30

Cheyenne East 54, Riverton 46

Cheyenne South 54, Jackson Hole 37

Green River 53, Casper Natrona 50

Rock Springs 46, Cheyenne Central 39

Rock Springs 57, Sheridan 37

Upton Tournament=

Hulett 33, Ten Sleep 31

Riverside 45, Sundance 41

Tongue River 43, Arvada-Clearmont 18

Upton 66, Midwest 22



kbhbradio.com
Phone number: 605-347-4455
E-mail: [email protected]
Address: 1612 Junction Avenue, Suite #1
Sturgis, SD 57785
  BIG 81 ON FACEBOOK
  WEATHER
  MARKET NEWS
.