KBHB BIG 81
LISTEN LIVE
Saturday Noon News Hour
12:00pm - 1:00pm
KBHB ON DEMAND
facebook
Closings, Cancellations and Delays

Soccer All State

Soccer All State

SDHSSCA 2020 Soccer All State Team Selections


Gary Matthews - October 27, 2020

PIERRE, S.D. - The South Dakota High School Soccer Coaches Association has released the 2020 Class AA and Class A All-State Soccer Teams.

In Boys Class AA, 4 area athletes made the first team. They include Kale Dennis of Sturgis, Bridger Roberdeau of Spearfish and Ross Moriarty and Zach Williams of Rapid City Stevens.

In Girls Class AA, three area athletes made the first team, including Bresha Keegan and Taylor Wit of Rapid City Stevens and Avery Nelson of Rapid City Central.

Here is the complete list from both classes:

Class AA Boys Team
First Team
Dawson Carda, Aberdeen Central
Ross Moriarty, RC Stevens
Zack Williams, RC Stevens
Riley Aarbo, SF O'Gorman
Patryk Stys, SF O'Gorman
Paxton Fleming, SF Roosevelt
Andrew Dickens, SF Washington
Bridger Roberdeau, Spearfish
Kale Dennis, Sturgis
Alex Kowalski, Watertown
Cameron Ahartz, Pierre T.F. Riggs

Second Team 
El Gawku Poe, Aberdeen Central
Luke Burch, Brandon Valley
Eduardo Trujillo-Cordova, Huron
Jaden Stephens, RC Central
Damon Lushbough, RC Stevens
Carson Woods, SF Lincoln
Abiaza Kane, SF Roosevelt
Ben Wise, Spearfish
Jaxson Fiechtner, Watertown
Christian Budig, Yankton
Ayden Spicer, Brandon Valley


Class AA Girls Team

First Team
Megan Fastnau, Aberdeen Central
Julia Schriver, Abderdeen Central
Tyrese Zacher, Brandon Valley
Kiah Pieters, Harrisburg
Morgan Sullivan, RC Central
Bresha Keegan, RC Stevens
Taylor Wit, RC Stevens
Avery Nelson SF Lincoln
Sierra Barkus, SF O'Gorman
Macie Haggerty, SF Roosevelt
Carolina Titze, Mitchell


Second Team
Taryn Hettich, Aberdeen Central
Mya Cha, Brandon Valley
Julia Kreutner, Brandon Valley
Hailee Christensen, Harrisburg
Kamara Jager, RC Central
Riley Schad, RC Stevens
Lauren Merkley, SF Lincoln
Auburn Brenner, SF O'Gorman
Allison Tschetter, SF O'Gorman
Halle Miller, SF Roosevelt
Katie Spicer, SF Roosevelt

Class A Boys Team


First Team
Josiah Trimble, Belle Fourche
Eli Gillett, SF Christian
Chris Oostra, SF Christian
Tyler Prins, SF Christian
Tyson Reitsma, SF Christian
Sam Evans, St. Thomas More
Ryan Del Monaco, Tea Area
Tyler Duffy, Tea Area
Noah McKinney, Tea Area
Jakob Dobney, Vermillion
Hari Kadarkaraisamy, Vermillion 

Honorable Mention
Gavin Haggerty, Freeman Academy
Brennen Hood, James Valley Christian
A.J. Bauer, SF Christian
AI Brazones, SF Christian
Trever Sandersfeld, Tea Area
Noah Gilbertson, Vermillion


Class A Girls Team

First Team
Rylee Rosenquist, Dakota Valley
Paige Sterud, Garretson
Ava Schock, SF Christian
Moriah Harrison, SF Christian
Vivian Hurd, St. Thomas More
Brooke Deckert, Tea Area
Lexi Plitzuweit, Vermillion
Megan Brady, Vermillion
Jada VanOverbeke, West Central
Rylee Haldeman, West Central
Cambell Fischer, West Central

Honorable Mention
Aftyn Murray, Tea Area
Annika Quamen, Tea Area
Tessa VanOverbeke, West Central
Lily Sidel, West Central
Ivey Winckler, Dakota Valley



kbhbradio.com
Phone number: 605-347-4455
E-mail: [email protected]
Address: 1612 Junction Avenue, Suite #1
Sturgis, SD 57785
  BIG 81 ON FACEBOOK
  WEATHER
  MARKET NEWS
.