Western South Dakota's Only Ranch Station
Basketball Scoreboard

Saturday, Jan. 27, SD Prep Basketball Scoreboard

UNDATED – Here is your Saturday, January 27, South Dakota Prep Basketball Scoreboard:

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aberdeen Christian 37, Waverly-South Shore 35

Avon 49, Kimball-White Lake 41

Beresford 58, Garretson 35

Britton-Hecla 48, Tri-State, N.D. 40

Canton 44, Luverne, Minn. 37

Chester 51, McCook Central-Montrose 49

Edgemont 51, Hemingford, Neb. 36

Elk Point-Jefferson 62, Kadoka 33

Elkton-Lake Benton 48, Great Plains Lutheran 43

Faulkton 52, Hitchcock-Tulare 31

Flandreau 55, Sioux Valley 29

Florence-Henry 49, Wagner 40

Harding County 59, New Underwood 10

James Valley Christian 73, Iroquois-Lake Preston 33

Jones County 51, Bennett County 38

Lemmon High School 49, Herreid-Selby 33

Leola-Frederick High School 60, Timber Lake 31

McLaughlin 61, Todd County 52

Mitchell, Neb. 65, Brookings 43

Northwestern 59, Potter County 48

Parker 51, Baltic 35

Philip 58, Newell 49

Sioux Falls Jefferson 63, Sioux Falls Washington 47

Stanley County 31, Cheyenne-Eagle Butte 17

Vermillion 56, Milbank 29

Wall 61, Lyman 58

Warner 52, Sully Buttes 35

Wessington Springs 61, Miller 52

Winner 42, Tri-Valley 34

Yankton 56, Douglas 35

Dakota Oyate Challenge=

Championship=

Omaha Nation, Neb. 60, Lower Brule 50

Consolation Final=

Tiospaye Topa 49, Flandreau Indian 32

Seventh Place=

Crazy Horse 46, Takini 19

Third Place=

Marty 69, Wakpala 54

BOYS PREP BASKETBALL=

Aberdeen Christian 36, Waverly-South Shore 34

Aberdeen Roncalli 62, Madison 51

Alcester-Hudson 37, Andes Central-Dakota Christian 31

Arlington 64, Mitchell Christian 50

Beresford 43, Scotland 37, OT

Britton-Hecla 44, Tri-State, N.D. 40

Canton 80, Deuel 77

Crow Creek Tribal School 74, Dupree 71

Dakota Valley 62, Groton 57

Dell Rapids 56, Milbank 48

Deubrook 69, Mt. Vernon/Plankinton 57

Elk Point-Jefferson 62, Sisseton 47

Elkton-Lake Benton 46, Great Plains Lutheran 42, OT

Freeman Academy-Marion 55, Menno 22

Garretson 61, St Francis 43

Gregory 50, Kimball-White Lake 27

Hemingford, Neb. 47, Edgemont 19

Highmore-Harrold 46, Ipswich 44

James Valley Christian 69, Iroquois-Lake Preston 31

Lemmon High School 58, Herreid-Selby 24

Lennox 76, Tiospa Zina 49

Leola-Frederick High School 60, Platte-Geddes 52

Mobridge-Pollock 66, Lakota Tech 61

New Underwood 51, Harding County 39

Philip 61, Newell 27

Rapid City Stevens 57, Rapid City Central 51

Sanborn Central-Woonsocket 63, Freeman 54

Sioux Falls O’Gorman 57, Pierre 46

Sioux Falls Washington 58, Sioux Falls Jefferson 55

Stanley County 69, Cheyenne-Eagle Butte 59

Sully Buttes 52, Warner 38

Tea 61, Clark-Willow Lake 35

Tri-Valley 87, Redfield 42

Vermillion 57, Parkston 38

Wall 72, Lyman 46

Wessington Springs 56, Miller 46

West Central 72, Webster 38

West Sioux, Iowa 54, Irene-Wakonda 53

Wolsey-Wessington 68, Hill City 66

Yankton 56, Douglas 43

Dakota Oyate Challenge=

Championship=

Lower Brule 53, Crazy Horse 49

Consolation Final=

Wakpala 83, Takini 57

Seventh Place=

Tiospaye Topa 44, Flandreau Indian 17

Third Place=

Marty 85, Omaha Nation, Neb. 71

People are also reading...

Weather

loader-image
Rapid City, US
11:03 pm, February 20, 2024
temperature icon 40°F
clear sky
Humidity 60 %
Pressure 1015 mb
Wind 7 mph
Wind Gust: 10 mph
Visibility: 0 km
Sunrise: 6:45 am
Sunset: 5:28 pm
Avreigh Long

Market News

Share via
Copy link